První vyšetření
Co mít s sebou
K prvému vyšetření u nás je vhodné mít doporučení jiného lékaře (praktický, rehabilitační, oční, ORL lékař apod.). Netýká se pacientů, kteří byli v pravidelné péči lékařky na jejím předchozím pracovišti, ty bychom poprosili o kopii poslední neurologické zprávy.
Doporučení vyfiltruje pacienty, kteří potřebují neurologické vyšetření, od ostatních, kteří potřebují např. vyšetření revmatologické, oční, ORL, rehabilitační apod.
Běžné, nekomplikované bolesti zad např. dokáže v prvé fázi zaléčit i praktický lékař. Ten také posoudí, zda případně potřebujete jít ke specialistovi, a ke kterému.
Je třeba počítat s tím, že první vyšetření zabere delší čas.
Budeme se podrobně ptát na anamnézu:
- chronická onemocnění
- alergie
- pravidelně užívané léky – názvy a jejich dávkování
- prodělané operace a těžší úrazy
- výsledky již provedených vyšetření (popisy RTG, CT, MR, UZ, laboratorní výsledky, zprávy z hospitalizace na neurologickém oddělení, zprávy od jiných specialistů apod.)
- U anamnézy chronických onemocnění nám pomůže nahlédnout do zpráv od kardiologů, internistů, zpráv z hospitalizací apod.
- Pokud pacient prodělal operaci mozku či páteře, potřebujeme zprávu o této operaci (přesný druh výkonu).
Zkrátka čím více zdravotních informací o pacientovi budeme mít, tím rychleji a efektivněji jeho obtíže můžeme diagnostikovat a léčit.